Hayatlarımız değişiyor, evriliyor, eski dertler ve stres yaratan konular yerini yenilerine bırakıyor – çoğumuz bu değişimler karşısında endişe duyuyor, günlük hayatın karşımıza çıkardıkları ile eskisi kadar hızlı ve etkili baş edemeyeceğimizden endişe ediyoruz.

Merak etmeyin, yalnız değilsiniz – tüm dünya sizinle beraber!

Giderek artan sorunlar, global hastalıklar ve stres kaynakları ile etkili mücadele edebilmek için ortaya çıkan Wellness hareketi tam da bu durumlar ile başa çıkabilmemiz için gelişip, büyüyor. Bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirmekten stres noktalarını azaltmaya, güne etkili başlamaktan geçmiş travmalarla mücadele etmeye kadar hayatın her alanına sağlık ve zindelik katmayı planlayan Wellness felsefesi özellikle son yıllarda hem Türkiye’de hem de dünya da önemli bir yer edinmiş durumda.

Ben de tam olarak bu nedenle bu haftaki yazımda sizlere Wellness kavramından bahsedeceğim. Gelin hep beraber giderek önemi artan bu felsefeyi yakından inceleyerek onu hayatımıza nasıl entegre edeceğimizi düşünelim – kim bilir, belki zaten bir çoğunu uyguluyorsunuzdur?

Wellness Nedir? Neden Önemlidir? 

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) sağlıklı yaşamı “yalnızca hastalık veya sakatlığın olmaması değil, fiziksel, zihinsel ve sosyal açıdan tam bir iyilik hali” olarak tanımlamaktadır. Bu tanım, bireysel yönlere veya hastalıklara odaklanmak yerine genel sağlığın önemini vurgulamaktadır.

Bu nedenle Wellness felsefesi, yaşamın her alanında dengeyi sağlamakla ilgilidir.

Wellness kavramını;

* Anlaşıldığında ve hayatımıza entegre edildiğinde bizim günlerden, haftalardan ve yıllardan aldığımız keyfi arttıran,
* Her anı dolu dolu yaşamımızı sağlayan, ve,
* “Gerçek” potansiyelimize ulaşmamızı sağlayan kapsayıcı bir kavram olarak tarif özetleyebiliriz.

Dolayısıyla Wellness felsefesi bir anlık eylemlerden ziyade dengeli bir yaşama yol açan sağlıklı seçimler yapmaya yönelik devam eden bir süreçtir. Bu, diyet ve egzersiz yoluyla vücudumuza iyi bakmayı, stresi yönetmeyi, başkalarıyla ilişkiler geliştirmeyi ve yaşamda anlam bulmayı da içerir.

Wellness sağlıklı bir yaşam sürdürmek için önemlidir çünkü olumlu fiziksel ve duygusal sağlığı teşvik eder, bu da genel yaşam kalitesinin artmasına yol açacaktır. Ayrıca sağlıklı yaşam, stresle daha etkili bir şekilde başa çıkmamıza; üretkenliğimizi artırmamıza; kronik rahatsızlıkları ve hastalıkları yönetmelerimize; hastalık riskini azaltmamıza; özgüvenimizi önemli ölçüde arttırmamıza; enerji düzeyimizi dışarıdan da fark edilecek boyutlarda yükseltmemize; günlük hayatta kurmamız gereken ilişkileri kolaylıkla ve etkili bir şekilde geliştirebilmemize ve uyku düzenimizi rutine sokmamıza yardımcı olabilir.

Wellness Hangi Alanları İçerir?

Bu kadar kapsamlı bir hayat tarzı değişikliği içeren Wellness kavramının fiziksel, duygusal ve zihinsel sağlığın yanı sıra sosyal ve ruhsal bileşenleri içerdiğini tahmin edebiliyorsunuzdur. Ayrıca Wellness, beslenme, egzersiz, stres yönetimi, uyku ve çevresel farkındalık gibi yaşam tarzı seçimlerini ve davranışlarını da kapsar; sağlıklı yaşam finansal ve kariyer tatmini, kişisel ilişkiler, yaratıcı arayışlar ve bir amaç duygusunu da içerebilir.

Başka bir deyişle, sağlıklı bir yaşam sürmeye yönelik her şeyi kapsayan bir yaklaşımdır.

Son yıllarda wellness kavramı, esenliğe yönelik bütünsel yaklaşımları da içerecek şekilde genişlemiştir. Buna yoga ve meditasyon gibi farkındalık uygulamalarının yanı sıra akupunktur ve aromaterapi gibi alternatif terapiler de dahildir. Wellness felsefesini teşvik etmenin diğer yolları arasında günlük tutma ve sanat terapisi gibi öz bakım faaliyetleri de yer almaktadır.

Sonuç olarak sağlıklı yaşam, bizim için neyin önemli olduğunu ve neyin işe yaradığını keşfetmek ve bizi hayattaki hedeflerimize yaklaştıracak kararlar almakla ilgilidir. Bu, kendimize ve genel sağlığımıza adanmışlık ve bağlılık gerektiren bir yolculuktur. Biz de elimizdeki kaynakları doğru kullanarak tam potansiyelimize ulaşabilir ve optimum refahı yakalayabiliriz!

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir