Ulusal Yas ve Psikolojik Esenlik

Ülkemiz tarifi imkansız bir acı ile yüzleşmeye devam ediyor.

6 Şubat 2023 tarihinde hafızalardan asla silinmeyecek bir acı ile güne uyanan Türkiye, yaşanan ikiz depremin sonuçlarını bir nebze de olsa telafi edebilmek ve bölgede hayatını devam ettirmeye çalışanlara ellerinden gelen desteği sağlayabilmek için seferber olmuş durumda. Biz de fit21 ailesi olarak bu birlik, beraberlik sürecine destek olmak için elimizden geleni yapıyoruz, ve yapmaya devam edeceğiz. Yanınızdayız.

Fakat günler geçtikçe insan doğası gereği acı hafifliyor, ve hayat akışı durmuyor. Farkındayız, deprem gibi ulusal benliği etkileyen afetleri atlatıp hayata devam etmeye başlamak da sanıldığı kadar kolay olmayabilir, ama günlük hayatın temposunun giderek arttığı ve depremzedelere desteğin daha sistematik, kurumsal hale geleceği önümüzdeki günlerde bizim de bu tempoya yeniden ayak uydurmamız gerekiyor.

Bu sebeple bu hafta psikolojik olarak son derece yıkıcı bu depremin yarattığı ulusal travma ile başa çıkmaya yardımcı olabilecek 3 adet yöntemden bahsetmek istedik. Umarız bu yöntemler biraz da olsa normale dönebilmemize, stresle mücadele edebilmemize ve yeniden odaklanabilmemize yardımcı olur.

Ulusal Yas Döneminde Hayatımıza Entegre Edebileceğimiz 4 Rutin

Egzersiz: Çoğu sorunla mücadele etmekte önemli rol oynayan egzersiz ve aktif yaşam, bu tip durumlarda da yine yardımcımız olmaya devam ediyor. Egzersiz, stresi azaltmanın ve keder duygusunu hafifletmenin harika bir yoludur. Eğer yoga, fitness veya benzeri rutin antrenmanlara katılım gösteriyorsanız ve ara verdiyseniz, bu antrenmanlara tekrar başlamayı düşünebilirsiniz. Eğer aktif bir hayat yaşamaya henüz başladıysanız, zihninizi boşaltmak ve vücudunuzla ilgilenmeye odaklanmak için yürüyüşe çıkın veya koşuya çıkabilirsiniz.

Nefes Egzersizleri: Etkili bir nefes egzersizi, vücudu adeta yeniden başlatıyor, ve o ana kadar taşıdığımız stres, endişe, üzüntü ve kızgınlık gibi duyguları bir an olsa da kenara koy bilmemize yardımcı olabiliyor. Doğru nefes alma tekniğini içeren videoya buradan ulaşabilir ve bu yöntemi hayatınıza entegre ederek haklı endişelerinizi, üzüntülerinizi bir an olsun kenara bırakarak eğitim, iş gibi hayat rutinlerinize daha etkili odaklanabilirsiniz.

Yeme İçme Alışkanlığına Göz Atmak: Bu tip yas ve stres dönemlerinde daha sağlıksız yeme içme alışkanlarının ortaya çıkması normaldir, fakat bu tip rutinler hem vücudumuzu kötü etkileyecek, hem de sağlıklı besin tüketmenin faydalarına erişmemize engel olacaktır. Dolayısıyla her zamanki tükettiğimiz gıdaları tüketip kolaya kaçmamak, eğer sağlıksız besleniyorsak da elimizden geldiğince sağlıklı beslenmeye çalışmak önemli olacaktır.

Uyku Düzenine Dikkat Etmek: Psikolojik olarak yara almaya müsait olduğumuz bu tip durumlarda uyku süresi ve uyku kalitesi, en kolay etkilenen rutinlerimiz arasında geliyor. Çünkü uyku, hem güne daha az stresli başlamamızı sağlıyor, aynı zamanda stres seviyemizi azalttığımız günler uykuya dalmamız daha kolay oluyor – yani uykusuzluk; depresyon etkisini artırıyor, metabolizmayı yavaşlatıyor, anksiyeteye yol açıyor, kan basıncında dengesizliğe sebep oluyor, odaklanma problemi yaratıyor! Dolayısıyla sağlıklı bir uyku düzenimiz varsa bu düzeni korumak ve en az 7 saat uyku aldığımızdan emin olmamız gerekli. Eğer uyku düzenimiz halihazırda istediğimiz gibi değilse bu tip dönemlerde düzene oturtmaya çalışmak da etkili bir çözüm olabilir. Uyku öncesi elektronik ve telefon kullanımını azaltmaya başlamakla ve meditasyon yaparak uykuya dalmakla başlayabiliriz.

Bu stratejileri izleyerek, ulusal afet zamanlarında psikolojik sağlığı korumak mümkündür. Zor durumlarda herkesin farklı tepkiler verdiğini unutmamak önemli, bu nedenle herkese ve en başta kendine karşı sabırlı ve nazik olman avantajlı olacaktır. Başkalarıyla bağlantıda kalmanın ve size neşe, amaç duygusu kazandıran etkinliklere katılmanın yollarını bulmak da yararlıdır. Kendinize fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak bakmak, elinizdeki zor durumla başa çıkmanıza yardımcı olacaktır.

Eğer üstlenilmiş travma ile başa çıkıyorsanız, veya deprem bölgesinde iseniz, profesyonel desteğe başvurmaktan asla çekinmemenizi de tavsiye ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir