Spor Yaparken Üst Giyim Seçimi – Ece Vahapoğlu’ndan Seçimler

Spor Yaparken Üst Giyim Seçimi – Ece Vahapoğlu’ndan Seçimler

Spor, hayatınızı düzene koymak, fit olmak, özgüveninizi yükseltmek ve mutlu hissetmek için en iyi yollardan biridir. Spor üst giyim spor yaparken kendinize uygun olan spor türünü seçmek ne kadar önemliyse giydiğiniz kıyafetler de bir o kadar önemlidir. Özellikle yoğun olarak terleyen üst bedenimizde hava alan kıyafetler tercih edilmelidir. Bu yazımda sizlere “Neden Spor Yapmalısınız?”, “Spor Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?’’ ve ‘’Spor Yaparken Üst Giyim Tercihini Nasıl Olmalıdır?” bunlardan bahsedeceğim.

Neden Spor Yapmalıyız?

Spor yapmanın birçok nedeni ve bununla beraber hem fiziksel hem ruhsal pek çok faydaları bulunuyor. Bunlardan bazılarını sizler için listeledim.

  • Egzersiz, aşırı kilo alımını önlemeye veya kilo kaybını sürdürmeye yardımcı olabilir. Fiziksel aktivite yaptığınızda kalori yakarsınız. Aktivite ne kadar yoğun olursa, o kadar çok kalori yakarsınız. Ayrıca vücudunuzda bulunan yağları kasa çevirerek daha çevik bir vücuda sahip olursunuz.
  • Düzenli egzersiz birçok sağlık problemini ve ruhsal kaygıları önlemeye veya yönetmeye yardımcı olur.
  • Fiziksel aktivite, sizin daha mutlu, daha rahat ve daha az endişeli hissetmenizi sağlayacak çeşitli beyin kimyasallarını uyarır.
  • Egzersiz yapmak, organ ve dokularınıza temiz havanın ulaşmasını sağlar. Kardiyovasküler sisteminizi güçlendirir. Kalp ve akciğer sağlığınız düzeldiğinde, günlük işlerin üstesinden gelmek için daha fazla enerjiniz olur.
  • Düzenli fiziksel aktivite daha hızlı uykuya dalmanıza, daha kaliteli uyumanıza ve uykunuzu derinleştirmenize yardımcı olabilir.

Spor Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Spor yapmak eğlenceli göründüğü kadar teknik gerektiren bir aktivitedir. Hareketleri doğru yapmalı ve seviyemize uygun sıklıkla tekrar etmeliyiz. Spor yaparken dikkat ettiğim ve dikkat edilmesini önerdiğim unsurları sizlerle paylaşıyorum.

  • Kaliteli bir uyku egzersiz rutini için oldukça önemlidir. İyi dinlenmiş olmak sadece size enerji vermekle kalmaz, aynı zamanda açlık hormonlarınızı kontrol altında tutar, böylece spor sonrası günün geri kalanını fazla yiyerek geçirmemiş olursunuz.
  • Su tüketimi egzersiz rutinleri için oldukça önemlidir. Yeterince su tüketimi yapılmazsa uygulanan egzersizlerden tam verim alınamaz. Su tüketimi ihtiyacı kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Vücut ağırlığınız, beslenme şekliniz gibi unsurlar su ihtiyacınızı belirler.
  • Kıyafet seçimi de spor yaparken dikkat edilmesi gereken unsurlardan biridir. Rahat hareket edebilmek, zıplamak, koşmak, esnemek ve belirli pozisyonlardaki hareketleri yapabilmek, atletik beceriniz ve esnekliğinize katkı sağlar. Aynı zamanda spor için doğru ekipman ve malzemeleri kullanmak önemlidir. Örneğin, yoga için esnek ve yumuşak bir taytı seçmeniz ne kadar önemliyse sizi terleten koşmak veya fitness için hava alan bir spor atleti seçmek o kadar önemlidir. Doğru spor ayakkabıyı seçmek de uzun vadede daha fazla rahatlık ve performans anlamına gelir.

Spor Üst Giyim Tercihi Nasıl Olmalıdır?

Spor üst giyim tercihi spor yapanlar için oldukça önemlidir. Sweatshirtler, t-shirtler, tank spor atletler, bralar, sporcu atletleri ve daha fazlası… Bunca spor giyim kadın ürünleri arasında en iyi seçeneğin hangisi olduğunu bulmak kolay olmayabilir. Spor esnasında giyilecek üst giyim seçiminde ilk adım kıyafetin esnekliği ve kumaşın kalitesidir. Daha sonra hava koşulları gibi faktörler karşımıza çıkar. Her bir ürünün neye göre seçilmesi gerektiğini hep beraber ele alalım.

 

Doğru Sweatshirt Seçimi

Soğuk havalarda da sporun tadını almaya devam etmek için sweatshirtler çok kurtarıcıdır. Özellikle açık havada koşu veya yürüyüş yapmayı sevenler için kapüşonlu modeller mantıklı olabilir. Sporda ter attıktan sonra da giyilen sweatshirtler konfor sağlar. Özellikle hızlı kuruyan kumaşlar ile üretilen bol veya dar sweatshirtler kadın üst giyim çeşitleri arasında idealdir. Son yıllarda popüler olan oversize(oversized) sweatshirlerde gerektiğinde fazla kilolarınızı saklayabilir.

Daha fazlası için >> Sweatshirtler

 

T-shirt Seçimi

T-shirtler kadınların en sık tercih ettiği spor üst giyim ürünlerinden biridir. Terletmeyen kumaşlar ile üretilmiş olan t-shirtlerin tercih edilmesi gerekir. Spor esnası ve sonrası için kumaşın terletmemesi gerekir. Pamuklu kumaşlar da vücudun hava alması açısından daha sağlıklıdır. T-shirtleri mevsime uygun bir şekilde seçmek de oldukça önemlidir. T-shirtlerin kol boyu veya kalınlığı incelenmelidir. Kolunuzu sıkmayacak ve size hareket zorluğu çıkartmayacak t-shirtler seçmenizde fayda var.

Daha fazlası için >> T-Shirtler

 

Bedeninize Uygun Bra Seçimi

Spor üst giyim kategorisinde Bralar özellikle son zamanlarda çoğu kişinin favorisi haline gelmişlerdir. Hafif destekli, orta destekli ve yüksek destekli olarak ayrılan bralar, rahatlık açısından tercih edilmesi gereken ürünlerden biridir. Kup bedenine göre seçim yapılması oldukça önemlidir. Bra seçiminde önemli bir nokta da yapılacak olan egzersizdir. Pilates veya yoga gibi sporlar için hafif destekli bralar yeterliyken fitness veya dans gibi antrenmanlar için yüksek destek kullanabilirsiniz.

Daha fazlası için >> Bralar

 

Her Dönemin Gözdesi Tank Spor Atletleri

Geçmişten günümüze en sık tercih edilen spor kıyafetlerinden biri de tank spor atletleridir. Özellikle kol ve omuz bölgesi çalışmaları için geniş bir alan yeterliliği ve hareket imkanı sunan tank spor atletler genel olarak terletmeyen kumaşlar ile üretilir. Aynı zamanda içi kendinden sütyenli tank atletler ile iki fonksiyonu bir arada kullanabilirsiniz.

Aradığınız spor üst giyim ürünlerinde hem şık hem rahatlık arıyorsanız Fit21 ürünleri sizler için özel olarak tasarlandı. Aklınıza takılan sorularınızı yorum kısmından bana iletebilir ve tek tıkla ürünleri satın alabilirsiniz.