Kadınların korkulu rüyası haline gelen selülit oluşmasına birçok unsur neden oluyor.
Birçok yaş grubu için problem haline gelen selülitlerden basit bir kaç yöntemle kurtulabilirsiniz. Genellikle kalça ve bacak bölgesinde portakal kabuğu şeklindeki görüntü selülit olarak adlandırıyor. Daha çok kadınlarda rastlanılan selülit, erkeklerde hatta bebeklerde bile görülebiliyor. Yapılan araştırmalara göre, yağ, beslenme kaynaklı toksit maddeler ve su ciltte birikerek selülite yol açıyor. Selülite neden olan bir diğer faktör ise kötü ve yanlış beslenmedir. Son zamanlarda sağlığı tehdit eden rafine ve işlenmiş gıdalar, yağlı yiyecekler, karbonhidratlı gıdalar selülit oluşumunda büyük rol oynuyor. Uzmanlar, lifli yiyecekler ve taze meyve-sebze tüketmeye önem verilmediği takdirde selülite oluşmasına karşı uyarıyor. Ayrıca, uzman kontrolü dışında yapılacak diyetler ve sık sık kilo alıp vermek vücudun gevşemesine neden olur ve zamanla belli bölgelerde selülit oluşmasına neden oluyor.

Selülitte hormonların etkisi oldukça önemli yer tutuyor. Bazı araştırmalara göre, östrojen, insülin, noradrenalin, tiroit ve prolaktin hormonlarının selülitin oluşum sürecinde rol oynadığı belirtiliyor.

Yaşam biçimi, insan vücudunda birçok hastalığa neden olduğu gibi insan bedenini deforme etmede oldukça etkilidir. Sigara içmek ve aşırı kahve tüketimi kan dolaşımını olumsuz etkileyerek selülite yol açıyor. Selülit genellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkar. Yaşlandıkça cilt esnekliğini, sıkılığını kaybetmeye başlar. Cildin dış tabakası zayıflar, incelir ve yer çekiminin etkisiyle sarkar. Zamanla selülit oluşur.
Peki bir çok nedenden ortaya çıkan selülitten kurtulmanın yolları ise oldukça basit.. İlk olarak yapılması gerekenler arasında düzenli beslenme yer alıyor. Hayatınızdan yağlı ve kalorisi yüksek olan yiyecekleri (fastfood) gibi yiyecekleri çıkarın. Bol lifli ve vitamin oranı yüksek meyve ve sebzeleri getirin. Böylece fazla kilolarınızdan kurtulmuş olursunuz. Ancak, kilo verme selüliti ortadan kaldırmasa da cildin yüzeyinde gözle görülür bir iyileşme yaratacaktır.

Hayatınıza katacağınız spor, sağlığınızda büyük gelişmeler yaratacaktır. Düzenli olarak yapılan sporla sadece selülitlerden kurtulmanın yanı sıra kalp ve damar sağlığını korur ve metabolizmayı korur. Bacakları şekillendirici, ağırlıklı özel egzersizleri spor programınıza dahil edebilirsiniz. Ağırlık kullanarak yapılan bacak egzersizleri yağın doku altında birikmesini önler ve yeni selülit oluşumunu engeller.
Bacaklardaki selülit için bir diğer çözüm ise lazerli tedavi yöntemi..Lazerli tedavi yöntemleri kullanılacak makineye göre farklılık göstermekle birlikte genellikle 6 ay boyunca haftada iki kez olmak üzere radyo frekans tedavisi şeklinde uygulanmaktadır. Bu tedavi ile cildin kolajen üretimi tetiklenir ve esnekliği geri kazanmasına yardımcı olur.

Alternatif tedavi yöntemleri selülit görünümünü azaltmak için kullanılan yöntemler arasında yer alıyor. Kan dolaşımını hızlandırıcı bölgesel masaj uygulamaları selüliti azaltabilir. Mezoterapi hormonları kullanarak dokuyu geliştirip daha pürüzsüz bir cilt sağlıyor. Ayrıca pek çok kozmetik markasının ürettiği cilt hücrelerini yenileyici vitamin ve mineral takviyeleri içeren kremler de tercih ediliyor.
Selülit, henüz oluşmamışken de önemler alınabilir. Düzenli bir şekilde yapılan sporla ve beslenmeye dikkat edilerek de vücudunuzu koruyabilirsiniz.