En Başarılı Genç Ödülleri geleceğe umut

Sosyal medyanın yaygın etkisiyle bu sene gerçekleşen TOYP Ödülleri eski yıllara nazaran çok daha fazla duyuldu.

Dünyanın en büyük sivil toplum kuruluşlarından biri olan Junior Chamber International (JCI) tarafından düzenlenen “Ten Outstanding Young Persons of the World” programının Türkiye ayağı, 29. TOYP Türkiye ödülleri, 12 Aralık’ta İstanbul’da Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleşen Gala Töreni’nde sahiplerini buldu. Törenin sunucusu bendim.

Bu törenin sunucusu olmanın çok büyük anlamı vardı; nitekim bu da haber olarak medyada ve internette geniş yer aldı.

Bundan 22 yıl önce, ben henüz 23 yaşındayken, aynı salonda ödül alarak konuşma yapmış bir gençtim. 2001 yılı hayatımdaki dönüm noktalarından biridir. Üniversite birinciliğim, her yaz uluslararası şirketlerde yaptığım stajlar, o yaşta beş yabancı dil bilmem, gençlik dergilerine köşe yazmam, yurtdışında Türkiye’yi savunan mesajlar vermem gibi artılarla ‘Kişisel Başarı’ kategorisinde ödüle layık görülmüştüm. Türkiye’nin En Başarılı On Genci’nden biriydim. Bağımsız bir jüri onlarca başvuruyu değerlendirip kararını verir. O zamanki jüri üyeleri arasında Cem Hakko ve sonradan ilk kitabımın editörü olacak Mümin Sekman da vardı.

Bu ödülü önemsiyorum; hem aldığım ilk ciddi ödül; hem yazı yeteneğimin keşfedildiği ilk ödül; hem ilki ve sonrasında 10’a tamamlanan ve çok satanlar listelerine gören kişisel gelişim kitaplarımın temeli.. ve 22 yıl sonra geldiğim profesyonel noktaya baktığımda, hak edilmiş bu ödül ve arkasındaki istikrarlı çalışkanlığın bugün en önemli organizasyonların aranılan sunucusu ve moderatörü olmamın bir kanıtı. Ve ben aynı salonda aynı sahnede bu kez gala töreninin sunucusu olarak yer aldım. Duygusal anlar yaşadım; ama en çok da gurur ve mutluluk.

 1. TOYP Türkiye Gala Gecesi ve Ödül Töreni’ni, 2001 TOYP Türkiye Kişisel Başarı Kategorisi Birincisi olarak sunmak gerçekten unutulmaz anlardan biriydi…

Bu yıl da birbirinden değerli başarı hikayeleri vardı. Törene artık markalar da sponsor oluyordu. Otokoç Otomotiv’in ana işbirlikçiliğiyle düzenlenen tören, genç liderleri ve girişimcileri onurlandırarak toplumsal gelişime katkılarına vurgu yaptı.

JCI İstanbul Şubesi tarafından 29 yıldır gönüllü olarak gerçekleştirilen TOYP Türkiye, ülkemizin sıra dışı ve fark yaratan gençlerini görünür kılarak, onları sorumlu lider ve aktif vatandaş olmaya teşvik etmeyi amaçlıyor.

Kategoriler ve Birincileri burada da paylaşmak istiyorum;

TOYP Türkiye’de 10 farklı kategoride yapılan yüzlerce başvuru, tarafsız alanında önde gelen kişiler ve akademisyenlerden oluşan ‘jüri heyeti’ tarafından değerlendirildi.

İşte, 2023 TOYP Türkiye Kategori Birincileri:

 1. Electrolux Çevre Korumacılığı ve Ahlaki Önderlik Kategorisi: Mert Karslıoğlu
 2. PHX Medya İnsanlığa ve Gönüllü Kuruluşlara Hizmet Kategorisi: Zeliş Kurt
 3. Paladin Bilişim Fen ve Teknik Gelişme: Şükrü Furkan Öztürk
 4. Siyaset, Hukuk ve Kamu Yönetimi: Nevzat Taşcı
 5. Tibet Makina Kültürel Başarı: Nuri Dağdelen
 6. İş Dünyası, Ekonomi ve/veya Girişimcilik: Alper Aydın
 7. Dekon Group Bilimsel Önderlik: Pınar Acar
 8. Üstün Patent Tıbbi Yenilik ve Buluşlar: Aydın Sinan Apaydın
 9. RK Academy Kişisel Başarı: Zülal Tannur
 10. TM Etkinlik İnsan Haklarına, Çocuklara ve Dünya Barışına Katkı: Aysel Ösüz

Ayrıca, JCI Türkiye Senato Özel Ödülü genç piyanist Can Saraç’a takdim edildi.

Ulusal Başarıların Uluslararası Arenada Temsili açısından da bir etkisi var. 29. TOYP Türkiye Birincileri, 2024 yılında gerçekleşecek olan ‘TOYP Dünya Finali’nde Türkiye’yi temsil ederek başarılarını uluslararası platforma taşıma şansına sahip olacaklar. Bu özel gece de, Türk gençlerinin uluslararası alanda başarıya ulaşmalarını teşvik etme amacını taşıyor.

TOYP Türkiye, genç liderlerin Cumhuriyetimizin mirasını nasıl yaşattığını ve geleceğe taşıdığını göstermek için eşsiz bir fırsat. Böyle ödül törenlerinde Türkiye’nin geleceğinin parlak olduğuna bir kez daha inanabiliyorsunuz. Maalesef haberlerde genelde olumsuz ve kötü şeyler yansıtıldığı için aslında dünyada iyi şeylerin de gerçekleştiğini hatırlamak lazım.

Sosyal sorumluluk ve toplumsal farkındalık için birilerinin çaba gösterdiğine şahit oluyoruz.

Geleceğine daha bir umutla baktığımız bir anlayışa vesile olduğu için bu tarz ödülleri ve etkinlikleri destekliyorum.

Alanındaki en eski projelerinden biri olan TOYP da, Türkiye’de daha iyi yarınların peşinde koşan başarılı gençlerin toplumsal gelişime katkısı bulunan öykülerini ve çalışmalarını görünür kılarak, Türkiye ve dünya sahnesinde görünürlüklerine katkı sağlamayı amaçlıyor.

18–40 yaş arasında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve on farklı kategoride, tasarı aşamasını geçerek hayata geçirilmiş bir projesi olan, yaptığı çalışmalar ile önce kendine, ardından çevresine pozitif katkısı olan, buluş yapan, girişimciliği başaran, hayat kurtaran veya vesile olan ve başarıya giden yolda hikayesinin anlamlı ve ilham verici olduğunu düşünen tüm yetenekler katılabiliyor.

Daha önceki yıllarda John F. Kennedy, Henry Kissinger, Elvis Presley, Jackie Chan, Canan Dağdeviren gibi isimler de ödül almıştı. Bu listede olmak ayrıca onur verici.

Junior Chamber International (JCI), 100 ülkede ve 160,000’i aşkın üyeye sahip, üyelerinin liderlik vasıflarını geliştirerek yaşadıkları toplumda pozitif değişime katkıda bulunmalarını hedefliyor. ICC, UNICEF, AISEC gibi derneklerle de iş birliği içinde olan JCI, Jacques Chirac (Fransa Eski Cumhurbaşkanı), Valerie Giscard Destaing (Fransa Eski Cumhurbaşkanı), Willy de Clerk (AT Komisyon Eski Başkanı), Gerald Ford (ABD Eski Başkanı), Paul Schulter (Danimarka Eski Başkanı) gibi birçok önemli ismi de üyesi olarak kendi bünyesinde barındırıyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir