Günümüz dünyasında fiziksel, ruhsal, zihinsel ve duygusal olarak arınmak durumundayız.
Sağlıklı yaşama, beden ve ruh iyiliğine dikkat eden bir birey olarak elimden geldiğince öğrendiklerimi uyguluyorum. Fiziksel görüntüden ziyade iç huzuruma öncelik veriyorum. Vücuduma yararlı besinler girince cildim daha ışıldıyor ve daha az hasta oluyorum.
Detoks işlemi, doğal bir arınma sürecidir. Vücut fonksiyonlarımızın düzenlenmesine yardımcı olur.
Ben de genelde sağlıklı beslensem de mevsim değişikliklerinde kendime en az üç günü detoksa ayırıyorum.
Beslenmenin ruh ve beden sağlığımızla yakın ilişkisi artık aşikar. Ne yersek ve ne sindirirsek oyuz!
İstediğimiz sağlık seviyesine ulaşmak için doğru beslenme dengesini sağlamamız, toksik maddelerden arınmamız ve huzurlu bir iç dünyasına kavuşmamız gerekiyor.
Bedene detoks uygulandığında ki ruh da bundan olumlu etkilenir; enerji seviyemiz yükselir, daha ışıltılı bir cilde kavuşuruz, ödem atarak kilo kaybederiz, daha mutlu oluruz ve daha sağlıklı bir görünüm elde ederiz.
Bir detoks merkezinde veya evinizde bireysel değişikliklerle sağlıklı yaşama geçiş yapabilirsiniz.
Kendi seçimlerinizle yedikleriniz vücudunuzu paslandırabilir veya doğru seçimlerle bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz. İnsan vücudu, metabolizmasının yarattığı doğal kirlenmeyle baş edebilecek kendi iç arınma döngüsüne sahip.
Düzenli detoks programlarıyla vücudunuzun doğal arınma mekanizmalarına yardımcı olabilirsiniz. Dinlerdeki ‘oruç’ mantığı da bir nebze buradan geliyor. Bir süreliğine normal günlük alışkanlıklarımızı durdurup dengemizi ayarlamaya ve arınmaya yönlendiriyor.
Yanlış yeme alışkanlığı vücutta aşırı asit tüketimi yaratıyor. Yağ depolanıyor. Asitlerin bir kısmı bağırsaklar, idrar ve ter yoluyla dışarı atılıyor ama geri kalanlar nötr hale gelip dokulara ve organlardaki hücrelere zarar veriyor.

Detoks programım:
Sıkı sıkıya bir liste yerine detoks mantığımı ana hatlarıyla paylaşmak istiyorum.
Karışık sebze-meyve suyu ve bitki çayları gibi sadece sıvı detoksu yapabileceğiniz gibi, bol sıvı aldığınız ama canlı beslendiğiniz bir detoks programı hem daha kolay hem daha sağlıklı olacaktır.
Bu tarz beslenme planının temelinde koyu yeşil yiyecekler var. Bol bol salata ve sebzeleri hayal edebilirsiniz. Günlük su tüketiminiz çok önemli. Badem, fındık, ceviz gibi sağlıklı atıştırmalık alışkanlığı edinebilirsiniz.
Hayvansal proteinler, süt ve süt ürünleri, şeker, yapay tatlandırıcılar, fıstık, mısır, mayalanmış ve maltlı yiyecekler, alkol, kahve, çay, kafein, meşrubatları gibi asidik ürünleri bir süre unutmalısınız.
En kolayından güne bir bardak ılık su ile başlayabilirsiniz. Hatta içine biraz limon sıkabilirseniz alkali dengesi kurulmuş olur. Limon ve greyfurtta şeker oranı oldukça düşük; kimyasal olarak asitli olmasına rağmen metabolizmada alkalize etki gösterirler.
Bol su için.
Akşam yemeği günün en hafif öğünü olmalı; mümkünse geç saatlerde yenmemeli.
Kafein içeren içecekler yerine bitki çayları içebilirsiniz.
Vücudunuz hareket etmeli. Yapabiliyorsanız her gün yarım saatinizi egzersize ayırın. Detoks yaparken ağır sporlar yapmanız zorlaşır. Tempolu yürüyüşler, hafif koşu, yoga, pilates önerebilirim.
Elbette herkesin boyu, kilosu, alışkanlıkları ve genetik altyapısı farklıdır. Dolayısıyla kendi bedeninizde ideal vücuda kavuşmak için hem doğru beslenmeli, belirli yiyeceklerden uzak durmalı, belirli besinleri mutlaka almalı ve sporu hayatınıza sokmalısınız.
Işıltılı, sağlıklı ve pürüzsüz görünen bir beden için bence en önemlisi; ruhen huzurlu ve mutlu olmak. İç dünyamızda ne kadar huzuru, mutluluğu, neşeyi, güveni ve saflığı bulmuşsak o kadar dışımıza yansır. Meditasyon, yoga, nefes gibi içsel destekleri uygulayın. Bedenimizde zihnin de yönlendirmesiyle dolaşan ‘nefes’in yarattığı ‘oksijen’ tıkanıklıkları açar.
Yiyecekleri uzun uzun çiğneyin. Midenizi yormadan önce ağzınızda yediklerini iyice öğütün. Eskilerin dediği gibi, lokmanızı iyice çiğneyip yutun.
Ben senede iki kez, mevsim geçişlerinde, üçer günlük detoks yaparım. Bunu bazen şehirdışında spa’sı olan bir otelde veya evimde kapıya teslim edilen hazır detoks suları tüketerek yaparım. Üşenmezsem de kendim beslenme planıma dikkat ederek evde hazırlarım.
Birikmiş toksinleri atmak, arınmak ve enerjimizi yükseltmek için yediklerimizi bazen iyice hafifletmeliyiz. Mideyi, karaciğeri ve bağırsakları dinlendirmek için en az 3 gün en fazla 7 gün detoks tavsiye ederim. Canlı ve hafif beslenmeyi hep öneririm.
Bol su ve bitki çayı içerek sık sık idrara çıkılmasını da öneririm. Özellikle biberiye, kiraz sapı, ısırgan yaprağı, yeşil çay, mate yaprağı ve kekik mevsim geçişlerinde detoks etkisi yapan bitkilerdir.
Akşam saatlerinde karbonhidrat ve meyve yemeyin.
Enginar, somon, salatalık yediğinizde hafif ve sağlıklı beslenmiş hissedersiniz.

Pratik ve kolay detoks tariflerim:

ÖDEM ATTIRAN SU:
Maydanoz, limon/veya limon suyu, nane, salatalık

  • Yarım limon
  • 10 nane yaprağı
  • Zencefil
  • 1 litre su

Oda sıcaklığındaki suya bu malzemeleri atın ve sürahide bekleterek gün boyu için.

SIKILAŞTIRICI/ YAĞ YAKAN:
Limon/limon suyu, acı kırmızı biber, zencefil (taze/toz), su, bal/stevia/agave

ENERJİ/CANLILIK VEREN:
Kara lahana, ıspanak, salatalık, marul, yeşil elma, armut, limon, zencefil