Burcunuza Uyumlu mu Besleniyorsunuz?

Astroloji hayatımızın pek çok alanına etki ediyor. Bunlarda biri de beslenme alışkanlıklarımız… Burcunuzla uyumlu mu besleniyorsunuz? Yeme içme düzeniniz burcunuzun özellikleri ile ideal bir şekilde işliyor mu? Tüm bu soruların cevaplarını yazımızla bulabilirsiniz…

Astroloji açısından yeme içme biçimlerimizi etkileyen en önemli faktör, Ay burcumuz. Nasıl bir uyumda olduğunu doğum haritamızda Ay’ın nerede durduğu ile ilgili enerjiler belirleyici olur. Ay’ın verdiği enerji, yaşamımızda 28 günlük periyodlar halinde dönüşüm geçirmemizi sağlar.

Başladığımız diyet programları, yaptığımız detoks uygulamalarında Ay’ın üzerimizdeki etkilerini unutmamalıyız. Ay’ın burcunuza verdiği enerji zamanlarına göre uygulayacaklarınızdan çok daha verim alabilmeniz ve sürdürebilmeniz mümkün… Bir örnekle açıklamak gerekirse; iştahın arttığı zamanlar – Ay’ın Boğa, Yengeç ve Balık burçlarından geçiş dönemleri- sıkı diyetlere başlamak sonuca ulaşmak açısından sorun verebilir. Veya dolunay zamanları… Ay Terazi burcunda dolunay yaptıysa Terazi’nin değişken enerjisi, aldığınız kararları hayata geçirmenizde sizleri zorlayabilir. Önemli olan bu işaretleri takip ederek doğru zamanı belirleyebilmeniz.

YENİ AYLA BAŞLANGIÇLAR

Eğer bir arınma dönemine girmek, hayatınızda yeni adımlar atmak, herhangi bir kötü alışkanlığınızdan kurtulmak gibi yenilikler gerçekleştirmek istiyorsanız, bunun için ideal olan dönem Yeni Ay dönemini takip eden 14 günlük süreçtir. Özellikle Koç burcuna denk gelen yeni ay dönemlerinde başarmak istediklerinizde daha istikrarlı olabilecek bir süreç yaşayabilirsiniz. Sigara gibi bırakılması güç gelen zararlı alışkanlıklarınızı yeni ayın güçlü burç dönemlerinde daha rahat bırakabilirsiniz. Kilo vermeye çalışıp ertelediğiniz, uymadığınız diyet programınızda yine bu dönemlerde istikrar sağlayabilirsiniz.

Ben de 21 günlük sağlıklı zayıflama kampımın başlangıç tarihini Ay’ın zamanına göre belirlemeye çalışırım. 21 günde alışkanlıklarımızı dönüştürürken doğru enerjilerin destekleyici gücünü de yanımıza almış oluyoruz.

Peki, burcunuz size ne yiyip içmenizi öneriyor? Nelerden uzak durmanız konusunda uyarıyor dersiniz?

Koç burcu için ideal beslenme

Koç burçlarının aceleci tavırları yemek yeme şekillerine de yansıyor. Hızlı yeme alışkanlığına sahip olan Koçların, kırmızı etlere düşkünlüğü söz konusudur. İlkbahar ile özdeşmiş olan Koç, meyve sebze tüketimi vücudu için büyük yarar sağlar. Hareketli yapıları kolayca kalori yakmalarına neden olup, tercihleri daha çok enerji veren besinler üzerinedir. Koç burçları baharatlı yiyeceklerden kaçınmalı, özellikle yaz döneminde serin tutacak yiyecekler tüketmelilerdir. Koç burcunun enerjisinin en yüksek olduğu Mart ve Nisan ayları detoks ve diyet programlarını uygulamaları için de ideal zamandır.

Koç burcunun dönem dönem yaşadığı asabiyet halleri migren veya sinüzit durumlarından kaynaklı olabilir. Bu yüzden migreni tetikleyen çikolata ve kahve tüketimine dikkat etmeleri gerekir. Genelde kilolu olmayan Koçlar, lezzet sahibidirler. Sağlıklı beslenmekten hoşlanırlar. Koçlar besinlerinde, protein, vitamin ve fosfor ağırlıklı yiyecekler tercih etmeliler. Özellikle C vitamini dengesini iyi kurmaları gerekir. Beslenmelerinde başlıca tavuk, balık, yeşil yapraklı sebzeler ve meyvelere ağırlık vermelidirler. Ağır ve yağlı yiyeceklerden uzak durmalıdır.

Abur cubur yemeye meraklı olan Koçlar, tuz, şeker ve alkolden uzak durarak bol su tüketmeyi ihmal etmemeliler. Patates, bal kabağı, turp, soğan, kuru fasulye, ıspanak, ceviz, zeytin besin listesinde olması gereken yiyecekler arasında yer alıyor.

Boğa burcu için ideal beslenme

Yemeyi seven Boğalar, kilo almaya eğilimli olmalarıyla dikkat çekerler. Bu nedenle karbonhidratlı yiyeceklerden uzak durmalarında fayda vardır. Boğa Burcu dolunayla birlikte diyete başlamalı ve çoğunlukla tahıllı gıdaları tüketmeye özen göstermelidir. Ispanak, deniz ürünü, badem, üzüm, mısır, bamya ve ananas tüketmeleri gerekir. Dikkat etmeleri gereken bir konu da, tiroit salgılarıdır. Düzenli olarak doktor kontrolünden geçmeleri sağlık açısından önem taşır. Tiroid için de kuşburnu ve ada çayı gibi sıvılar almaya özen göstermelilerdir. Baharat olarak; köri, kişniş, tarçın seçilebilir. Yoga ve meditasyon yapmaları ruh ve beden sağlığı için etkili olacaktır. Günde 8-10 bardak su içmeleri önerilir.

İkizler burcu için ideal beslenme

Koç burcundaki öneriyi İkizler burcuna da yapmamız gerekiyor. İkizler burcu da yemek yerken fazla çiğneyerek yutmalı; az, sık, ağır ağır yemeyi bir kural haline getirmeliler. Kolayca stres yapıp hemen sinirlenebilen bir yapıya sahip olan İkizler, kafeinden uzak durarak yeşil çay tüketimini artırabilir. İkizlerin vücudu için gerekli olan madde, potasyum klorürdür. Bu kanın pıhtılaşmasını sağlar. Bu madde en çok kereviz, yeşil fasulye, havuç ve portakalda bulunur. Mayalı yiyeceklerden uzak durmaları gereken İkizler, balık ve süt tüketmelilerdir.

İkizlerin sağlıklı yaşamı için önemli olan bir diğer kriter de uyku düzenleridir. Rahat bir uyku çekebilmeleri için bergamot öneriler arasındadır. İkizler burcu solunum yollarının hassaslığıyla da ün salmıştır. Kilo vermek ve solunumunuzu rahatlatmak için bol sıvı tüketmeni yine önerilerimiz arasındadır.

Yengeç burcu için ideal beslenme

Aç kaldığı anda Yengeç, Yengeç değildir! Uzun saatler aç kalmaya gelemezler, sinir sistemleri de bu durumdan oldukça etkilenmeye açıktır. Ani tepkiler verebilir ve uyguladığı diyet programı da sekteye uğrayabilir.

Yengeçlerin mideleri oldukça hassastır. Sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirmeleri bu nedenle çok önemlidir. Uzak durmaları gereken listedeki iki şey; tuz ve baharattır. Bol bol kalsiyum almaları gereken Yengeçlerin, yoğurt, peynir, domates, salatalık, lahana, tüketmeleri cilt ve mide sağlığı açısından iyi gelecektir.

Yengeç burçlarının günlük beslenme programlarında mutlaka çavdar unu, yumurta beyazı, kereviz sapı, fasulye, marul ve hindi bağ, bol yeşil sebze gibi besinlere yer verilmelidir. Yengeçler su içmeyi çok fazla sevmezler fakat unutmamalılar ki vücutlarının sıvı dengesini tutmaları gerekir.

Aslan burcu için ideal beslenme

Aslanlar için beslenmek apayrı bir güzelliktir. Gösterişli lokantalar, farklı lezzetler, özenli sofra Aslanların iştahını kabartmaya görsel olarak yetecek nedenlerdendir. Aslanlar formlarına özen gösterdikleri için genelde kilo problemi ile karşılaşmazlar. Et ağırlıklı beslenmeyi tercih eden Aslanların, kan dolaşımının kuvvetli olması için sığır, kuzu, tavuk eti, karaciğer, yumurta sarısı, kereviz, elma, incir, şeftali tüketmesi gereken besinlerin başında gelir. Aslanların tüketmesi gerekenler arasında safran, hardal, ceviz, karabiber, tarçın, kırmızı yonca çayı, karahindiba vardır. Aslanların vücutlarına gereken madde, magnezyum fosfattır.

Başak burcu için ideal beslenme

Ekmek yemeden doyduğunu anlamayanlar genelde Başak burçlarıdır. Eğer ekmeği kesmekte zorlanıyorsanız, yediğiniz ekmeğin türünü değiştirebilirsiniz. Kepekli ya da bol buğdaylı, çavdarlı ekmek; metabolizmanızın hızlanmasına büyük katkı sağlayacaktır. Başakların vazgeçilmezleri arasında tatlılar vardır. Çikolataya karşı zafiyetlerinin olması dikkat etmeleri gereken bir nokta olarak karşımıza çıkıyor. Başaklar yüksek şeker içeren meyvelerden uzak durmaları gerekir. Meyve salatası ve daha bol yeşil sebze tüketmeleri vücutlarına iyi gelecektir. Buğday, çavdar, kırmızı et, peynir, zeytin, portakal, limon, kavun, elma ve armut bu burcun tüketmesi gereken gıdalardır.

Terazi burcu için ideal beslenme

Terazi insanlarının metabolizmaları yavaş çalışır. Baharatlı yiyeceklere olan düşkünlükleri ile bilinen Teraziler, bu nedenle kilo almaya müsait bir yapıya sahiptirler ve sodyum fosfat içeren gıdalar tüketmeleri gerekir. Şeker ve karbonhidrat içeren besinlerden uzak durmalılardır. Baklagiller, soğan, et, kestane, havuç, tereyağı, sarımsak, yeşillik terazi burcunun başlıca tüketmesi gereken besinlerdir. Bezelye, mısır, ıspanak, havuç, buğday, yulaf unu, elma, çilek, badem ve kuru üzümü sürekli elinizin altında bulundurmaları gerekenler arasındadır. Böbrek sağlığını korumaları içinse asitli gıdalar tüketmemeye özen göstermeleri gerekir.

Akrep burcu için ideal beslenme

Su grubu burcu olan Akrepler, her gün adeta diyet yapar gibi yaşamaktan hoşlanırlar. Tahıllı yiyecek ve içecekler bu burcun tercih etmesi gereken gıdalar arasında yer alır. Balık ve deniz mahsulleri, yeşil salata, kırmızıturp, soğan, taze meyve ve sebzeler Akreplerin beslenme listesinde olmazsa olmazlar arasında yer almalıdır. Akrepler mide ve üreme organlarını temsil ederler. Bu yüzden bu organları hassastır fakat her türlü rahatsızlığın üstesinden kolay gelirler. Hastalıkların nedeni genelde psikolojik kökenlidir.

Yay burcu için ideal beslenme

Yay burçları bu sözümüz özellikle sizlere, sabah kalktığınızda en azından bir bardak su içerek güne başlamalısınız! Bunu her gün alışkanlık haline getirdiğinizde ne kadar büyük faydalar sağladığını da göreceksiniz.

Yay burçları vücutta karaciğeri temsil eder. Bu yüzden özellikle alkol ve sigaradan uzak durmalısınız. İştahı her zaman yerinde olan Yaylar, mevsiminde yetişen sebze ve meyveleri tüketmeye özen göstermelisiniz. Diyet süresince ise çiğ sebze, yeşil biber, patates, kuru erik, incir, çilek, elma, armut ve taneli tahıllar tüketmeniz gerekenler arasındadır.

Oğlak burcu için ideal beslenme

Oğlaklara öncelikle uyarımız, eğer diyet yapmakta kararlıysanız bunu dolunay zamanında yapmalısınız. Oğlakların vücuduna iyi gelenler arasında papatya ve karanfil ilk sıralardadır. Vücuttaki su tutmaya karşı ise yaban mersini tüketilebilir. Yumurta beyazı, çavdar unu, kereviz sapı, karpuz, kuşkonmaz, su teresi, meyve salatası ve bol yeşil sebze önerilir. Ayrıca, kayısı ve badem yiyerek kuruyan ve alerjiye açık olan cildinizi canlandırabilirsiniz.

Kova burcu için ideal beslenme

Kovaların yerinde duramaz hareketli halleri kilo almalarını da engeller. Bu yüzden çok fazla kilo sorunu yaşamayan Kovaların hayata bakışı kadar beslenmeye bakışları da çoğu burçtan farklı olarak karşımıza çıkar. Farklı mutfaklara ilgi olan Kovalar, yeni tatlar denemekten hoşlanırlar. Kovaların vücudu için gerekli madde sodyum klorür yani bildiğimiz sofra tuzudur. Yemeklerinizde öğütülmüş kaya tuzu kullanmalısınız. Bu tuz dokulardaki suyun miktarını ayarlar. Turp, ıspanak, semizotu, lahana, marul, mercimek, elma, şeftali sofranızdan eksik etmemeniz gereken besinlerdir. Yaşam boyu kalsiyum magnezyum fosfor ve potasyum alımına dikkat etmelilerdir. Balık, midye, deniz ürünleri, brokoli, havuç, turp, ıspanak, bal kabağı, elma, şeftali, limon, portakal, nar, greyfurt, ananas bu burç için doğal tuz bakımından ideal yiyeceklerdir.

Balık burcu için ideal beslenme

Balıkların sinir sistemi oldukça hassastır. Demir, biotin ve fosfora ihtiyacı olan Balıkların su tutan bir bünyeleri vardır. Bol su tüketmeli ve tuz dengesini yaşam boyu dengede tutmayı bilmelilerdir. Yağsız sığır eti, karaciğer, kuzu eti, yumurta sarısı, ıspanak, soğan, marul, arpa, kuru fasulye, buğday ekmeği, üzüm, elma, limon, portakal, şeftali, kuru erik ve maydanoz Balık burcunun sürekli tüketmesi gereken gıdalardır. Balık burçlarının hamur işinden uzak durmaları gerekir.

HER BURÇTA SAĞLIKLI BESLENME

12 burçta da ortak olarak gördüğümüz sağlıklı besinlere dair önerilerdir. Bazı bünyeler için daha fazla etki gücüne sahip besinler burçlara göre bir dağılım göstermektedir. Tüm bunların temelinde sağlıklı beslenme ve kaliteli bir yaşamın tüyolarını bulabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir